wtorek, 26 wrzesień 2023

Zorganizuj wesele w górach!

  • Kategoria: wesele
  • Opublikowano: wtorek, 15 marzec 2022 13:36
  • Super User
  • Odsłony: 167

wedding g4c42acf3a 640Domy zbudowane z bali posiadają niepowtarzalny, rustykalny klimat. Z tego powodu często stosuje się tą technikę budowlaną w miejscach, które mają zapaść w pamięć gości. Są to na przykład domy weselne i obiekty wczasowe w górach. Jasne, że nie każdy przepadają za weselami w rustykalnym klimacie, niemniej jednak, imprezy zorganizowane w klimatycznej sali umiejscowionej gdzieś na uboczu, mają swoją niepowtarzalną atmosferę. A po przebudzeniu będziemy mieli możliwość… wypocząć po długiej nocy w spokojnym otoczeniu ;) Podobnie ma się sprawa z ośrodkami sportowymi. Tutaj raczej mniejsza ilość osób ma obiekcje dotyczące stylu – co jest bowiem bardziej stosownego niż po całym dniu jeżdżenia na nartach czy snowboardzie wrócić do przytulnego ośrodka w charakterystycznym góralskim klimacie?

Oczywiście budynki z bali, to nie jedynie przyjazna atmosfera – posiadają one szereg cech, które powodują, że posiadanie takowego domostwa ma wiele zalet. Kluczowa sprawa to ogrzewanie takiego domu. Domy z bali bardzo szybko się ogrzewają i nawet po długiej nieobecności szybko mamy możliwość cieszyć się przyjemnym ciepłem. ponad to drewno ogólnie, a bale w szczególności neutralizują szkodliwe jony dodatnie generowane przez wyposażenie elektryczne. Ponadto domy z bali buduje się zdecydowanie sprawniej niż klasycznymi technikami.

Jednakże wszyscy wiemy nic nie jest idealne. Kluczową wadą domów z bali jest ich cena. Ile kosztuje dom z bali? W sieci znajdziemy więcej informacji jednak warto wspomnieć, że jest to uzależnione od wielkości, ale w uproszczeniu możemy przyjąć, że więcej niż murowany dom o takiej samej powierzchni. Wracając zaś do wspominanej sprawy ogrzewania – mimo tego, że domy z bali szybko się ogrzewają, to niestety drewno nie jest najbardziej optymalnym izolatorem termicznym i w związku z tym koniecznej jest zastosowanie bali dużej średnicy, co niekorzystnie wpływa na koszt domu z drewna tej konstrukcji.

Jeżeli chcemy cieszyć się własnym domem z bali, ale ograniczają nas kwestie finansowe to ciągle mamy pewne opcje. Przykładowo domy z drewna do 35m2 są relatywnie tanie, a w ofertach możemy przebierać ponieważ polskie przepisy pozwala na stawianie domów o tak małej powierzchni bez konieczności dokonywania wielu formalności. W związku z tym dostępnych jest dużo interesujących projektów tego typu.

wedding gd156726af 640Kolejnym rozpowszechnionym typem budynków są całoroczne drewniane domy letniskowe. Jak wspomniano już wcześniej, zaletą takiej konstrukcji jest fakt, że szybko się nagrzewa, wobec czego korzystanie takiego domu również chłodniejszymi porami roku nie stanowi kłopotów.

Podsumowując, bale to interesujący budulec, który można zastosować w różnych realizacjach. Sprawdzi się tak samo przy konstrukcji ośrodka wypoczynkowego w Tatrach, jak również dla amatorów domów z drewna z tarasem, położonych nad malowniczym stawem.